2004 Robert Donaldson, Business/Social Work

2003 Dennis L Johnson, Business

2002 Gordon Harter, Business

2001 Jack & Fairy Hawthorne, Ministry

2000 Clarence Kinzler, Ministry

1999 Phyllis Hartley-Perkins, Educator

1998 Steve Walden, Business

1997 Dr Richard Hagood, Higher Education (College President)

1996 Dr. Jorge Bravo, Scientist/Educator

1995 Cynthia Tobias, Education/Author

1994 Franklin Cook, Internationalist

1993 Stephen Hicks/Jerry Cohagan, Actors/Writers

1992 Jim Jackson, Businessman/Author

1991 Juanita Pate, Missions (Nurse)

1990 Jerry Caven, Business

1989 Paul Wardlaw, Missions/Medicine

1988 Kent Hill, Higher Education

1987 Myron Finkbeiner, Alumni Director

1986 Tom and Edythe Leupp, Education

1985 Noel Riley-Fitch, Education/Author

1984 Larry Hull, Medicine

1983 Jerry Nelson, Music

1982 Morris Weigelt, Ministry/Higher Education

1981 Tom Nees, Ministry (Inner City)

1980 Cliff Cowley, Business

1979 Chet Galloway, Higher Education

1978 Guy Nees, Ministry - Education

1977 Ken Hills, Higher Education

1976 Ann Kiemel Anderson, Evangelism

1975 Richard Etulain, History/Author

1974 Leon Doane, Business

1973 Douglas Powers, Medicine

1972 Phillip E. Bramson, Engineering Physics

1971 Rodney and Patricia Huling, Business Administration (Peace Corp)

1970 Ron Weatherford, Education

1969 Earl Mosteller, Missionary

1968 Thomas E. Mangum, Medicine

1967 Helen G. Wilson, Education

1966 Norman E. Oke, Church Administration

1965 Double E. Hill, Music Education

1964 Jerald D. Johnson, Ministry

1963 Prescott Beals, Missionary

1962 David Sutherland, Medicine

1961 Stanley Mittelstaedt, Pharmacy

1960 Homer Powell, Business

1959 George Coulter, Ministry

1958 The NNC Missionary, Missionary

1957 Howard H. Hamlin, Medical Missionary

1956 Albert F. Harper, Church Administration

1955 Thelma B. Culver, Education

1954 Lyle Robinson, Ministry (Army Chaplain)

1953 Gordon Olsen, Business


FAMILY HERITAGE AWARD

2011 The Arthur & Elnora Vail Family

2009 The Thomas E. Mangum Sr. Family


LEON DOANE YOUNG ALUMNUS

2004 Julie vanBeek

2003 Deborah Berho

2002 Richard Hume

2001 Joseph Kronz

2000 Rhonda Carrim

1999 Grantley Martelly

1998 Deanna Durham

1996 Teresa Koops

1995 Jeff Carr

PROFESSIONAL ACHIEVEMENT

2010 Dean Carlson

2009 Rand Michael

2004 Ken Wilde

2003 Randy Maddox

2002 Philip Altmeyer

2001 Monte Ortman

1999 Dean Cowles

1998 Greg Jamison

1997 Delbert Gish

1996 Rick Heib

1995 James Zimbelman

1994 Donna Fletcher Crow

1993 Harold Hughes

1992 Mark Beymer

1992 John Wordsworth

1992 Jeanine Van Beek

1992 Gale Maxey

1992 Glen Wardlaw

1992 Doug Bloomquist

1991 Keith Kirkeide

1991 Jerry Vevig

1990 Natalie Tursa

1989 Lynda Qualls-Stephens

1989 Jack Wright, Jr.

1989 John VanManen

1988 Howard Miller

1987 Darrell Marks

1986 Jerry Groenig

1986 Earlene Tapley

1985 Harmon Schmelzenbach

1984 Louise Mansfield

1984 John Sutherland

1984 Elenor Pearson

1983 Minnie Richards

1982 W. Eugene Skiens

1981 Phil Fitch

1980 Ron Lush, Sr.

1979 Dorothy Davis Cook

1979 Donna Parsons

1978 Elizabeth Cole

1978 Dr. Bob Mangum

1977 Albert F. Harper

1976 George Coulter


2004 Robert C. Kiel

2004 Bruce Webb

2003 Mary Bellamy

2002 Geri Back and Ruth Hall

2001 B. Edgar Johnson

2000 Irving & Beverly Laird

1999 Jerry and Barb Hull

1998 Jo Kincaid

1997 A.B. & Marjorie Ellis

1996 Larry Bunts

1995 Laura Sporleder

1994 Ernie Thompson

1993 Ruth Wood

1992 Art & Jean Horwood

1991 Marvin Bloomquist

1990 Ruth Long

1990 Juanita Demmer

1989 Dick & Barbara White

1988 Hazel Croft

1987 Paul Miller

1986 Beulah Bozarth

1985 Wanda McMichael

1984 Walter Howard

1984 Frances Mangum

1983 Floyd G. Johnson

1982 Orrin Hills

1981 Marguerite Manley

1980 John E. Wordsworth

1979 Raymond C. Kratzer

1979 Helen G. Wilson

1979 Dr. L Wesley Johnson

1979 Dr. Don Tillotson

1979 Joseph H. Mayfield

1978 Marian Washburn

1977 Dr. Gilbert Ford